Wspaniali na jednej scenie artykuł

Informacje o tekście źródłowym

Wspaniali na jednej scenie

Pierwszą premierą na odbudowanej scenie Teatru Narodowego będzie Noc listopadowa Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. W spektaklu wystąpi kilkudziesięciu aktorów. Dotychczas w tym gronie nie spotkali się na scenie.

Jedni grali w teatrze Studio, inni w Starym Teatrze w Krakowie, w warszawskim Ateneum, Teatrze Powszechnym, a nawet na scenach światowych. W takim składzie mogli spotkać się tylko na planie filmowym, na planie teatru telewizji.

Premiera Nocy listopadowej odbędzie się 19 listopada.

Pallas Atena — Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Grecka bogini mądrości, siły i męstwa.
W hełmie, w fałdzistej szacie, z tarczą, włócznią i egidą, po której wiły się węże, a pośrodku widniała głowa Meduzy. Była najukochańszym dzieckiem Zeusa, który na znak łaski pozwolił jej używać swej strasznej broni — piorunu. Pojawia się już w pierwszej scenie dramatu. Zwołuje boginie zwycięstwa, obwieszczając im wojnę Polski z carem.

Nike Napoleonidów — Anna Chodakowska
Grecka bogini zwycięstwa. Wyspiański wzoruje Nike Napoleonidów na bezskrzydlatej bogini z ateńskiego Akropolis.

Piotr Wysocki — Mariusz Bonaszewski
Oficer armii Królestwa Polskiego, instruktor w warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty, był współorganizatorem tajnego sprzysiężenia, które doprowadziło do wybuchu powstania listopadowego.

Joanna — Dorota Segda
Słynna z urody hrabianka Joanna Grudzińska, pasierbica marszałka dworu Adama Brońca, druga żona Wielkiego Księcia Konstantego. Po ślubie car Aleksander nadał jej tytuł księżnej Łowickiej.

Wielki Książę — Krzysztof Globisz
Konstanty Pawłowicz, drugi syn cara Pawła I. Po utworzeniu Królestwa Polskiego mianowany w 1816 roku naczelnym wodzem wojsk polskich. Poślubiając Joannę, zrzekł się jako mąż nierównej stanem praw do tronu na rzecz młodszego brata Mikołaja. W chwili wybuchu powstania listopadowego napadli na niego spiskowcy. Zdołał jednak zbiec.

Gendre — Andrzej Blumenfeld
Aleksy — generał wojsk rosyjskich ze świty Wielkiego Księcia Konstantego, donosiciel niegardzący ubocznymi dochodami z nadużyć publicznych. Zabity podczas napadu na Belweder. Wyspiański opisał to w czwartej scenie dramatu.

Makrot — Mariusz Benoit
Henryk Mackrott, jeden z najzręczniejszych agentów tajnych w Królestwie Polskim. Jego specjalnej opiece powierzono Szkołę Podchorążych Piechoty. W Nocy listopadowej Mariusz Benoit pojawia się w scenie drugiej — przybywa do Salonu w Belwederze z wieściami o narastających spiskach młodzieży. Powieszony przez lud warszawski 15 sierpnia 1831 roku.

Potocki — Krzysztof Gosztyła
Stanisław Potocki — popularny i lubiany w Warszawie, powszechnie nazywany Stasiem.
Szykowany był na wodza powstania w razie odmowy Chłopickiego. Potocki, będąc przeciwnym rewolucjom, w noc listopadową pozostał wierny Konstantemu, przeciągnął na jego stronę część wojska.

Chłopicki — Jan Englert
Józef Grzegorz Chłopicki — uczestnik powstania kościuszkowskiego, bohater kampanii napoleońskich w Legionach Polskich, generał dywizji w wojsku Królestwa Polskiego. Po wybuchu powstania początkowo się ukrył, dopiero na skutek perswazji zwolenników stłumienia rewolucji, a przy cichej zgodzie Konstantego, przystał na przyjęcie dowództwa.

Lelewel — Jerzy Kamas
Joachim Lelewel — wybitny historyk, pedagog, czołowy działacz polskiego ruchu demokratyczno-rewolucyjnego. Podczas powstania listopadowego członek Rady Administracyjnej, później Rządu Narodowego i prezes Towarzystwa Patriotycznego.

Młody Gendre — Wojciech Malajkat
Oficer pułku ułanów Wielkiego Księcia, syn gen. Aleksego Gendre’a, wzięty do niewoli przez patrol porucznika Dobrowolskiego i Zajączkowskiego koło kolumny Zygmunta.

Wincenty Krasiński — [Daniel Olbrychski]
Ojciec Zygmunta Krasińskiego, generał, zasłużony żołnierz czasów napoleońskich, po śmierci ks. Józefa Poniatowskiego objął stanowisko dowodzącego wszystkich sił polskich we Francji. Dawny ulubieniec Napoleona pozyskał zaufanie Aleksandra i Konstantego, a potem Mikołaja. Zabiegał o wpływy tak wśród Rosjan, jak i wśród Polaków. W noc listopadową wraz z pułkiem Strzelców Konnych Gwardii pospieszył natychmiast do Belwederu i poddał się rozkazom Wielkiego Księcia.

Łukasiński — Olgierd Łukaszewicz
Walerian Łukasiński, żołnierz Księstwa Warszawskiego, uczestnik kampanii napoleońskiej, major 4. Pułku Piechoty w armii Królestwa Polskiego. W 1819 roku założył Wolnomularstwo Narodowe. Był przeciwnikiem związku z Rosją, uważał jednak, że należy wyciągnąć z niego korzyści i czekać w pogotowiu na sprzyjające warunki międzynarodowe do podjęcia walki zbrojnej o zjednoczenie Polski.

Pozostałe role zagrają równie wspaniali aktorzy, m.in.: Jan Peszek, Krzysztof Wakuliński, Wiktor Zborowski, Joanna Żółkowska, Eugenia Herman, Sławomira Łozińska, Michał Pawlicki, Mirosław Konarowski oraz Maria Peszek, Beata Ścibakówna, Magdalena Warzecha i Jacek Poniedziałek.

[data publikacji artykułu nieznana]