Awangardowa „Halka Spinoza” artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „Życie” nr 226
  • data publikacji
  • 1998/09/26

Awangardowa „Halka Spinoza”

Teatr Narodowy przygotowuje się do kolejnej premiery. Już w niedzielę warszawska publiczność obejrzy przedstawienie Jerzego Grzegorzewskiego Halka Spinoza, złożone z tekstów Witkacego, ks. Tischnera i Włodzimierza Wolskiego oraz z muzyką Stanisława Moniuszki i Stanisława Radwana.

„Ten spektakl jest dziełem radykalnym, w którym odnaleźć można atmosferę dawnego Zakopanego, sztukę wielkiego Witkacego i góralską filozofię ks. Tischnera.” — wyjaśnia autor i reżyser dramatu Jerzy Grzegorzewski. Będzie tam także nostalgiczny smutek i tęsknota, co zapowiada już podtytuł Halki Spinozy: Opera Utracona, albo Żal za uciekającym bezpowrotnie życiem.

Pomysł na napisanie sztuki powstał pod wpływem starej piosenki Mieczysława Fogga Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem. W scenerii przedwojennego górskiego uzdrowiska Stanisław Witkiewicz kręci film na motywach Halki Moniuszki. Przy jego powstawaniu artyście towarzyszą górale z książki ks. Józefa Tischnera Historia filozofii po góralsku oraz bohaterowie tajemniczego świata opery, którzy z libretta wkraczają w rzeczywistość. W postać pisarza i malarza — Witkacego-Vignaca Stacy — wcielił się Krzysztof Wakuliński.

„Witkiewicz, górale i ks. Tischner reprezentują ten sam świat. Mówią o tym samym: o sztuce, pięknie, dobru — mówi Grzegorzewski — Związani są z polskimi Tatrami i ich wyjątkową atmosferą. Dlatego nie widzę między nimi żadnych różnic, mimo że dzieli ich tyle lat.”

Muzykę do przedstawienia Halka Spinoza napisał Stanisław Radwan, który wykorzystał fragmenty opery.

„Traktuję Moniuszkę bardzo poważnie, cytuję go z taśmy, nie wprzęgam jego motywów we własną muzykę — tłumaczy kompozytor — Jedyną nowością jest słynna aria Halki, śpiewana przez nią a cappella. Jest też dużo góralskiego śpiewu.”

W przedstawieniu Jerzego Grzegorzewskiego, obok Krzysztofa Wakulińskiego wystąpią m.in. Ewa Konstancja Bułhak, Mariusz Benoit, Wojciech Malajkat, Olgierd Łukaszewicz, Zbigniew Zamachowski i Jerzy Radziwiłowicz. Scenografię i kostiumy przy udziale reżysera przygotowała Barbara Hanicka.

Na premierę nie ma już niestety biletów, ale Teatr Narodowy w Warszawie zaprasza na najbliższe przedstawienia: 1, 2, 3, 4, 17, 18, 30 i 31 października.